احمد موسوي خميني

  • گروه علوم انساني

  • رشته فقه و اصول

تولد:24 اسفند 1324 ه.ش در قم
درگذشت:25 اسفند 1373 ه.ش در تهران
حجت الاسلام حاج سيد احمد خميني فرزند آيت الله روح الله موسوي خميني است. وي در سال 1345 ه.ش مخفيانه از راه خرمشهر به آن سوي مرز عراق رفت، پس از يك هفته مخفي‏كاري، خود را به نجف اشرف رساند و به دست امام خميني معمّم شد و هنگام بازگشت به ايران در مرز دستگير و در سازمان امنيت قصر شيرين شناسايي شد، سپس به كرمانشاه و از آن‏جا به زندان قزل قلعه تهران منتقل گرديد.
سيد احمد، در سال 1352 ايران را به سوي سه كشور عربستان، عراق و لبنان ترك كرد، در لبنان با امام موسي صدر و وضعيت شيعيان آن جا آشنا شد و با شهيد چمران و عناصر مبارزي هم‏چون جلال الدين فارسي تماس برقرار كرد، در پايگاه نظامي چمران آموزش نظامي ديد و در اواخر سال 1352 به ايران بازگشت.سيد احمد در سال 1356 در حالي عازم عراق شد كه چهارده سال تلاش وقفه‏ناپذير وي در دو جبهه جهاد و اجتهاد، رابطه رهبري انقلاب با حوزه‏هاي علميّه و مبارزين داخل كشور به گسترده‏ترين و مطلوب‏ترين حد ممكن رسيده بود. پس از شهادت حاج آقا مصطفي اداره امور بيت امام در نجف اشرف، به او واگذار گرديد كه تجربه طولاني اداره امور بيت امام در قم را داشت. او سرانجام در روز دوازدهم بهمن ماه 1357 ش. همراه امام خميني به ايران آمد و تا پايان عمر در كنار امام باقي ماند.

آيت‌الله خميني ، آيت‌الله مصطفي خميني ، آيت‌الله فاضل لنكراني ، آيت‌الله موسي زنجاني ، آيت‌الله محمدي گيلاني ، آيت‌الله رضواني، آيت‌الله ابطحي كاشاني ، آيت‌الله خلخالي و آيت‌الله سلطاني طباطبايي استادان وي بودند.

پدر: روح الله موسي خميني
مادر: خديجه ثقفي

علوم انساني

آثار:

  • آئينه آفتاب
  • دليل آفتاب
Back to top