محمد معین التجار

  • گروه مشاهیر سیاسی

  • رشته رجل سیاسی

تولد: 1238 ه.ش در بوشهر
درگذشت: 1312 ه.ش
حاج محمد بوشهری دهدشتی ملقب به معین التجّار از تجار و بازرگانان معروف و قدرتمند دوره قاجار بود كه در عهد ناصرالدین شاه در تحولات اقتصادی و سیاسی داخلی نقش به سزایی داشت.


از اقدامات معین التجار در حوزه فرهنگ و معارف یكی همكاری در تأسیس مدرسه سعادت مظفری در سال 1317 هـ .ق / 1278 هـ .ش بود كه قطعه زمینی را بدین مهمّ اختصاص داد. او ماهیانه ده تومان و سالی صد و بیست تومان به مدرسه كمك می‌كرد كه بیشترین كمك مالی در آن زمان به شمار می‌رفت. از دیگر اقدامات فرهنگی او اهداء ساختمانی نوساز نزدیك مسجد شیخ سعدون در محله كوتی بوشهر برای تأسیس مدرسه دخترانه در سال 1302 هـ .ش است. نام این مدرسه اوایل «بنات نسوان» بود كه بعداً به مدرسه دخترانه معینی تغییر نام داده شد و تا امروز (1386) در ساختمانی مجاور استانداری بوشهر فعال است. از اقدامات مهم دیگر معین‌التجار در مجلس اول تلاش وی در جهت تأسیس بانك ملی بود كه سرانجام با همكاری سایر نمایندگان در شوال 1324 هـ .ق تأسیس بانك اعلام و فرمان آن در ذیحجه همان سال صادر گردید. وی به اتفاق محمدحسین امین الضرب سرمایه قابل ملاحظه‌ای جمع‌ آوری نمود ولی تشكیل بانك در آن موقع به سرانجام نرسید.

با آغاز مشروطیت و افتتاح مجلس شورای ملی وی نماینده مردم تهران در مجلس اول بود و در مجلس سوم هم به نمایندگی از مردم بوشهر انتخاب گردید. معین التجار در تحولات بعد از مشروطیت و انتقال قدرت از قاجار به پهلوی همچنان فعال بود.

پدر: محمد رحیم دهدشتی ، تاجر

مشاهیر سیاسی

Back to top