احمد موسوی خمینی

  • گروه علوم انسانی

  • رشته فقه و اصول

تولد:24 اسفند 1324 ه.ش در قم
درگذشت:25 اسفند 1373 ه.ش در تهران
حجت الاسلام حاج سید احمد خمینی فرزند آیت الله روح الله موسوی خمینی است. وی در سال 1345 ه.ش مخفیانه از راه خرمشهر به آن سوی مرز عراق رفت، پس از یك هفته مخفی‏كاری، خود را به نجف اشرف رساند و به دست امام خمینی معمّم شد و هنگام بازگشت به ایران در مرز دستگیر و در سازمان امنیت قصر شیرین شناسایی شد، سپس به كرمانشاه و از آن‏جا به زندان قزل قلعه تهران منتقل گردید.
سید احمد، در سال 1352 ایران را به سوی سه كشور عربستان، عراق و لبنان ترك كرد، در لبنان با امام موسی صدر و وضعیت شیعیان آن جا آشنا شد و با شهید چمران و عناصر مبارزی هم‏چون جلال الدین فارسی تماس برقرار كرد، در پایگاه نظامی چمران آموزش نظامی دید و در اواخر سال 1352 به ایران بازگشت.سید احمد در سال 1356 در حالی عازم عراق شد كه چهارده سال تلاش وقفه‏ناپذیر وی در دو جبهه جهاد و اجتهاد، رابطه رهبری انقلاب با حوزه‏های علمیّه و مبارزین داخل كشور به گسترده‏ترین و مطلوب‏ترین حد ممكن رسیده بود. پس از شهادت حاج آقا مصطفی اداره امور بیت امام در نجف اشرف، به او واگذار گردید كه تجربه طولانی اداره امور بیت امام در قم را داشت. او سرانجام در روز دوازدهم بهمن ماه 1357 ش. همراه امام خمینی به ایران آمد و تا پایان عمر در كنار امام باقی ماند.

آیت‌الله خمینی ، آیت‌الله مصطفی خمینی ، آیت‌الله فاضل لنكرانی ، آیت‌الله موسی زنجانی ، آیت‌الله محمدی گیلانی ، آیت‌الله رضوانی، آیت‌الله ابطحی كاشانی ، آیت‌الله خلخالی و آیت‌الله سلطانی طباطبایی استادان وی بودند.

پدر: روح الله موسی خمینی
مادر: خدیجه ثقفی

علوم انسانی

آثار:

  • آئینه آفتاب
  • دلیل آفتاب
Back to top